Сендвіч-панелі та протипожежна безпека

В умовах війни в Україні, вже зафіксовано сотні випадків пожеж у торговельних та логістичних центрах, супермаркетах, виробничих та промислових комплексах, військових частинах, лікарнях, школах, адміністративних будівлях та інших великих та важливих спорудах нашої інфраструктури. 

Склад с. Квітневе, Броварський район, пожежа внаслідок вибуху.
(сендвіч-панелі з пінополіуретану)


Інформацію, щодо руйнувань внаслідок обстрілів, у Київський області підтвердила агенція  CBRE Ukraine. Ушкоджень зазнали великі логістичні та складські приміщення загальною площею понад 364 тисячі квадратних метрів, такі як склади українського ритейлера Foxtrot, логістичний парк Комодор, загальною площею майже 70 тисяч квадратних метрів, розподільчий центр українського ритейлера ATB, комплекс Prologistic Services, фабрика Lipton, овочеве сховище Vegi Trade, площею 20 тисяч квадратних метрів та багато інших об'єктів. Соціальна інфраструктура України також зазнала значних руйнувань внаслідок російської агресії. За офіційними даними, на початок травня 2022 року, пошкоджено 1635  навчальних закладів, а 126 закладів знищено повністю. Також  понад 400 закладів охорони здоров'я було повністю або частково зруйновано.


Логістичний парк Комодор, Житомирська траса, Київщина.
(сендвіч-панелі з мінеральної вати)

На сьогодні, Україна спостерігає важливість протипожежної безпеки будівель та повинна розуміти, що саме цей фактор повинен бути визначальним та першочерговим при будівництві будь-якої споруди, де в майбутньому будуть знаходитися люди. 

У самих резонансних пожежах спостерігався один спільний знаменник - при будівництві споруд, в більшості випадків, були використані легкозаймисті матеріали на фасадах, а також сендвіч-панелі з утеплювачем із пінополіуретану (PUR/PIR). Пінополіуретан - є продуктом переробки нафти і при горінні виділяє багато теплової енергії, що значно підвищує температуру горіння і сприяє швидкому розповсюдженню полум’я. Ці чинники зменшують час на евакуацію людей з будівлі і сприяють її швидкому обвалу. Також пінополіуретан при горінні  виділяє токсичний дим, який містить чадний газ і формальдегіди. Людина може отримати  смертельну дозу  отруйних речовин вже протягом перших двох хвилин пожежі. Тому, при горінні споруд з використанням горючих та легкозаймистих матеріалів, є велика ймовірність людських втрат.


Склад Мері Кей, Житомирська траса, Київщина.
(сендвіч-панелі з пінополіуретану)

За останні 3 роки спостерігаються певні зміни на вітчизняному  ринку  сендвіч панелей, а саме стрімке зростання частки сендвіч-панелей з наповнювачем PIR/PUR з 40% у 2016 році до 70% у 2021 році. Основною причиною таких змін, можна вважати активний розвиток логістичної інфраструктури в Україні, будівництво великих переробних та сільськогосподарських  підприємств, де бажання зменшити вартість інвестицій на квадратний метр споруди стало в пріоритеті за оцінку ризиків. Панелі з мінеральної вати частіше використовують для проектів з іноземними інвестиціями, де оцінка ризиків має більшу вагу і в проект з самого початку закладають сендвіч-панелі з мінеральної вати. Підприємства та заклади України, що мають підвищений клас пожежної небезпеки також використовують тільки мінераловатні панелі. Українські девелопери також звертають увагу на якість, довговічність споруди та безпечність майбутнього проекту, але ціна продукту іноді є переважним фактором вибору.  

Саме тому, компанія ТПК, сумісно з  Конфедерацією Будівельників України (КБУ), працює над внесенням змін у нормативну базу, щодо чіткого розділення використання сендвіч-панелей з різними видами утеплювачів. Сподіваємось, що найближчим часом з урахуванням  нових загроз та ризиків буде створена багатовекторна державна програма перегляду будівельних нормативів. У 2021 року нами було подано пропозиції, щодо  внесення змін у ДБН, які стосуються  безпечності та вогнестійкості  огороджувальних конструкцій. Ми запропонували класифікувати огороджувальні конструкції за наступними критеріями:
- Горючості (Г);
- Займистості (В);
- Поширенню вогню (РП);
- Димоутворювальної здатності (Д);
- Токсичності (Т).

Такий ряд критеріїв нормування за матеріалами пожежної небезпеки будівельних матеріалів виду Г, В, РП, Д, Т дозволить врахувати основну загрозу для життя людини в умовах пожежі. Також внесли пропозиції по збільшенню показників в класи вогнестійкості будівельних конструкцій. Реалізація та узгодження цих змін дозволить мінімізувати ризики у випадку виникнення пожеж на об'єктах. 

Компанія ТПК, радить чітко розділяти сфери використання пінополіуретанових та мінераловатних панелей, наприклад при будівництві об'єктів де будуть знаходитися люди, обирати тільки негорючі матеріали та сендвіч-панелі з утеплювачем із мінеральної вати. Металеві обкладки сендвіч-панелі в поєднанні з мінеральною (базальтовою) ватою як утеплювача, є 100% негорючим матеріалом та виступають перешкодою для розповсюдження полум'я. Панелі з утеплювачем PIR/PUR краще застосовувати для морозильники і холодильники.

Звичайно, якщо в будівлю потрапив снаряд, руйнувань не уникнути. Але від обраного типу наповнювача сендвіч-панелей залежить буде зруйнована вся будівля або тільки частина, що прилягає до місця вибуху. Стіна з мінераловатними панелями захищає будівлю від загоряння та руйнування, якщо вибух був неподалік, а також може затримати розпечені металеві уламки.  Як показує поточна ситуація, у більшості споруд з використанням мінераловатних панелей, що зазнали руйнувань внаслідок вибуху, потрібно провести лише часткову реконструкцію. В той час, як в будівлях, де були використані пінополіуретанові панелі, потрібен повний знос та нове будівництво. Нище наведені фото об'єктів, що зазнали ушкоджень від ракетних обстрілів, та в яких були використані для огороджувальних конструкцій панелі з мінеральної вати.

Електрична підстанція. Вибуховою хвилею зруйновані стіни будівлі. Обладнання не постраждало та зберегло працездатність.
(сендвіч-панелі з мінеральної вати)Склад в Київській області. Внаслідок вибуху було пошкоджено стіни уламками від цистерн з нафтопродуктами. Продукція не постраждала.
(сендвіч-панелі з мінеральної вати)

«Українські підприємці та виробники рухаються у бік гармонізації з європейським законодавством та правилами ведення бізнесу, отже при ухваленні рішень повинні дивитися у майбутнє. Зазначу, що на сьогодні, в Україні не існує  державних програм щодо стимуляції покращення вогнестійкості споруд. Але вважаю, що це є необхідним механізмом для  збільшення інвестицій бізнесу саме в протипожежну безпеку майбутніх об'єктів. Впевнена, що в умовах нової реальності, підприємці та виробники розуміють важливість страхування бізнесу, будівель та обладнання. А протипожежна безпека споруди, значно впливає на суму страхування, висока протипожежна безпека об'єкта дозволяє сплачувати менші страхові платежі. Ну і навіть не потрібно рахувати, що дешевше: стіна із  мінераловатних сендвіч-панелей або вартість збитків від пожежі», - Директор ТОВ «ТПК-ЦЕНТР», Проценко Ганна Володимирівна.


«Маємо жахливий світовий приклад, коли бажання побудувати дешевше, переважило безпеку для людей і мало катастрофічні наслідки. У Лондоні сталася пожежа у житловому будинку Гренфелл-тауер, де через використання ПІР-плит для утеплення фасаду, від вогню чи отруєння димом,  загинули 79 людей. Вогонь було неможливо загасити понад 2 доби. Після розгляду причин, що призвели до пожежі, було змінено вимоги до утеплення будівель і на багатьох вже збудованих будинках було зроблено заміну утеплювача на негорючий. Саме тому вважаю, що протипожежна безпека повинна бути визначальним та першочерговим фактором вибору матеріалів  при будівництві будь-якої споруди», - Комерційний директор ТОВ «ТПК-ЦЕНТР», Федотово Ніна.

«Так дійсно, такі пропозиції ТОВ «ТПК-ЦЕНТР» ми в КБУ опрацьовуємо уже більше ніж півроку, і плануємо винести для обговорення та прийняття узгодженого рішення на найближчому засіданні Комітету КБУ з питань будівельної продукції. Після чого офіційні пропозиції від КБУ будуть направлені для розгляду до відповідних державних органів, що відповідають за цей напрям політики. В теперішніх умовах воєнного стану, для нас важливим є питання імплементації в Україні високих стандартів пожежної безпеки з урахуванням кращих світових практик», - Виконавчий директор КБУ Олександр Червак.


Пожежа у житловому будинку Гренфелл-тауер (Лондон, 2017 рік)


CBRE є найбільшою у світі консалтинговою та інвестиційною компанією у сфері комерційної нерухомості, дохід якої у 2020 році становив $23,8 млрд. Компанія входить до списку 500 найбільших компаній світу згідно з рейтингом Fortune 500 (128-е місце у 2020-му). Український офіс CBRE відкрився у січні 2008 року та є частиною афілійованої мережі компанії (джерело).

 

Залишилися
запитання?

Форма зворотного зв'язку

Автор: TPK

Переглядів: 487

17.06.2022