Що таке сендвіч панелі?

Серед величезного розмаїття будівельних матеріалів, представлених на сучасному ринку, вигідно виділяються сендвіч панелі. Вони з'явилися пізніше традиційної цегли, бетонних блоків, однак в деяких областях суттєво посунули їх позиції. Основна сфера їх застосування - невеликі будівлі побутового, житлового призначення, комерційні, промислові споруди різного масштабу. При цьому вони виконують облицювальну функцію, основне навантаження бере на себе каркас з металу, до якого кріпляться листи.

Сендвіч-панелі являють собою тришарову конструкцію:

 • зовнішня двостороння обшивка з тонких листів оцинкованої (нержавіючої) сталі з профільованою поверхнею;
 • внутрішня «начинка» з утеплювача, в якості якого найчастіше використовується мінеральна вата, пінополіуретан, пінополістирол.

 

Сталь є ідеальним варіантом для виготовлення сучасних будівельних матеріалів, так як вирізняється міцністю в поєднанні з пластичністю, довговічністю поряд з екологічністю, яку забезпечує можливість вторинної переробки. Не менш затребуваний варіант з нержавіючої сталлю, яка має підвищену стійкість до корозії. Цю властивість забезпечено технологією виготовлення, що передбачає легування металу хромом.

Як антикорозійного покриття для сталі у виробництві сендвіч панелей можуть використовуватися:

 1. Цинк. Найбільш поширений спосіб захисту металу, що підходить практично для будь-якої сфери застосування. Залежно від умов майбутньої експлуатації товщина шару може бути г / м2 для внутрішньої, 140 г / м2 для зовнішньої установки.
 2. Алюцинк. Являє собою цинк з додаванням приблизно 55% алюмінію. Такий сплав відмінно захищає метал від кислотного впливу, відрізняється довговічністю, зберігає яскравий сріблястий колір весь термін експлуатації. Стандартна товщина шару складає -185 г / м2.
 3. Магнійцінк. В даному випадку до цинковій основі сплаву додається магній і алюміній, що гарантує обробленого металу стійкість до середах з підвищеним вмістом хлору, аміаку. Залежно від сфери застосування шар, що наноситься на лист сталі, може бути 90-250 г / м2.

Щоб будівля з сендвіч панелей була максимально захищена від корозії, на поверхню оцинкованої або нержавіючої сталі наноситься полімерне покриття, яке виконує одночасно декоративну функцію.

Основні типи покриттів сендвіч-панелей

Назва матеріалу

PE

PEMA

PVDF

PURAL®FARM

PURAL®

FOOD SAFE

Поверхня

Глянсова (гладка)

Матова (оксамитова)

Глянсова (гладка)

Глянсова (гладка)

Матова (текстурна)

Глянсова (гладка)

Метод нанесення покриття

Фарбування

Фарбування

Фарбування

Фарбування

Фарбування

Ламінування

Кольорова гама

За картою RAL

За картою RAL

За картою RAL

За картою RAL

За картою RAL

Білий

Товщина покриття, мкм

25

35

27-40

40

50

120

Макс. t експлуатації, С

120

120

110

110

60

Стійкість кольору до вигоряння

***

****

****

*****

*****

***

Стійкість до механічних пошкоджень

***

***

*****

*****

****

*****

Корозійна стійкість

***

****

*****

*****

*****

*****

Стійкість до аміаку

-

-

-

*****

-

-

 

Сфера застосування покриттів:

PE (поліестер) / PEMA (матовий поліестер). Облицювання фасадів, покрівель, внутрішніх поверхонь в приміщеннях;

PVDF (полівініліденфторид). Монтаж сендвіч панелі з таким покриттям виконується для складних умов експлуатації, так як полімер має підвищену стійкість до корозії, механічного впливу, не вицвітає з часом;

PURAL®FARM (поліуретан з додаванням поліаміду). Сільське господарство, зокрема тваринництво: корівники, ферми, курники і інші приміщення з підвищеним вмістом аміачних парів в навколишньому просторі;

PURAL® (поліуретан з додаванням поліаміду). Зовнішнє облицювання будинків, споруд з підвищеними вимогами до стійкості, довговічності;

FOOD SAFE (ламінат). Внутрішнє облицювання приміщень з високою вологістю, зокрема автомийок, холодильних камер, виробничих цехів фарм- і харчової промисловості.

Для виготовлення сендвіч-панелей необхідно спеціалізоване обладнання, яке забезпечить надійне зчеплення шарів. Наприклад, з цією метою може застосовуватися технологія холодного або гарячого пресування, інші методики.

Класифікація та види

Залежно від призначення їх можна розділити на дві категорії:

 • стінові. Призначені для зведення будь-яких вертикальних конструкцій (стін, перегородок, огорож). Крім високих технічних показників, до них пред'являються підвищені вимоги в плані зовнішнього оформлення, так як вони стануть «обличчям» будинку;
 • покрівельні. Це сендвіч панелі ціна яких трохи вище, що обумовлено більшою товщиною для забезпечення оптимальної несучої здатності. Ще одна відмінна риса - наявність вищої гофри на листі профілю, що також сприяє підвищенню міцності.

Ще одна класифікація будматеріалів здійснюється за типом ізоляції, що визначає різні техніко-експлуатаційні характеристики:

 1. Сендвіч-панелі з мінеральної вати. Мають масу переваг, серед яких відмінна тепло-, звукоізоляція, несхильність до корозії, збереження початкових розмірів при температурних перепадах. З огляду на те що сировиною для мінеральної вати служить базальтова гірська порода, вона не завдає шкоди навколишньому середовищу. В ній не заводяться гризуни, не розвивається грибок. Головне її перевага - вогнестійкість, що особливо важливо для будинків з високими вимогами до пожежної безпеки. Серед мінусів варто відзначити, що утеплювач важить більше інших аналогів, тому такі сендвіч панелі не дуже підійдуть для легких конструкцій. При монтажі пластин важливо максимально надійно захистити шви від проникнення вологи, так як мінвата має підвищену гігроскопічність.
 2. Утеплювач з пінополістиролу. На відміну від попереднього виду відрізняється невеликою вагою, тому не створює навантаження на будівлю, його фундамент, перекриття. Для нього характерно мінімальне вологовбирання, низька тепло- і звукопровідність, хімічна нейтральність. Пінополістирольні сендвіч панелі, ціни на які в Україні найбільш доступні, є самим бюджетним варіантом для будівництва. Зведення будинків з них можливо в будь-який час року. Однак при їх експлуатації варто врахувати ряд мінусів: високий ступінь горючості, можливість пошкодження гризунами, птахами.
 3. Сендвіч-панелі з пінополіуретану (ППУ). Мають підвищену тепло- і звукоізоляцією в порівнянні з попереднім варіантом. Крім того, вони не схильні до корозії, не гігроскопічні, відрізняються збільшеною механічною міцністю, довговічністю, еластичністю, відмінними показниками адгезії. Головні мінуси матеріалу - пожежонебезпека, висока вартість.
 4. Утеплювач пенополіізоцианурата. Є покращеною версією ППУ. Такі сендвіч панелі в Києві і Україні з'явилися порівняно недавно, але, незважаючи на досить високу ціну, користуються попитом. Причина популярності криється в тому, що даний полімер об'єднує в собі поліпшені технічні показники пінополіуретану з підвищеним ступенем пожежної безпеки.

Основні переваги

Незалежно від типу ізоляції сендвіч панелі стінові та покрівельні об'єднує ряд плюсів, які вигідно виділяють їх на тлі аналогів:

 • незначну вагу. Навіть за умови застосування мінеральної вати як утеплювач навантаження на фундамент виявляється в рази менше, ніж при зведенні будівель на основі бетону, цементу;
 • підвищені показники теплоізоляції без необхідності додаткового захисту будівлі від низьких температур;
 • доступна вартість. Деякі приватні власники віддають перевагу будинку з сендвіч панелі ціна якого нижче, ніж витрати на зведення будівлі з бруса, цегли;
 • можливість вибору з величезної палітри відтінків для створення ексклюзивного дизайну будівлі;
 • відмінна звукоізоляція;
 • гігієнічність. У багатошарових пластинах не розвивається цвіль, грибок;
 • суха установка сендвіч панелі. Вона виконується без використання води, яка необхідна для заливки бетону, приготування різних розчинів. Така технологія ідеальна для деревообробних, фармацевтичних виробництв, до яких пред'являються підвищені вимоги в плані стабільності показників вологості в приміщенні;
 • мінімальні терміни зведення конструкцій. Ця перевага особливо важлива для власників бізнесу, яким необхідно якомога швидше окупити початкові вкладення;
 • нескладний монтаж з мінімальними затратами, витратами на комплектуючі.

Важливі нюанси вибору матеріалу

 1. Кольорова гама. Її підбір повинен грунтуватися не тільки на естетичній складовій, але і на здатності металу до розширення. Темні відтінки, які поглинають більше світлових хвиль, краще розташовувати з північного боку будівлі. Для південного фасаду, облицювання покрівлі краще підійдуть світлі кольори, під якими метал менше розширюється.
 2. Габарити. Стандартна товщина панелей становить 40-240 мм і підбирається в залежності від теплотехнічних характеристик будівлі. Незалежно від виробника сендвіч панелі мають стандартні розміри: ширина 1-1,18 м, довжина - 2-13,5 м. Найбільш зручними в монтажі вважаються панелі від 6 до 8 м. Крім того, такі габарити забезпечують максимальну герметичність в місцях стиків.
 3. Тип замка. Плоскі замки не рекомендовані до установки, так як залишають зазори для утворення конденсату. Замки з зигзагоподібними виступами типу «шип-паз» забезпечують на порядок більшу герметичність з'єднань.
 4. Тип поверхні. У сучасному виробництві розрізняють гладке, мікропрофільне, тиснене, синусоїдальне, лінійне, рифлене профілювання. Перші два види відмінно підходять для оздоблення будівель, приміщень з підвищеною запиленістю або необхідністю частого миття. Більш глибоке профілювання збільшує міцність конструкції, тому підходить для покрівлі.
 5. Несуча здатність. При розрахунку параметра важливо враховувати всі умови експлуатації будівлі: силу впливу опадів, вітру в даному регіоні, сервісні навантаження, особливості конструкції споруди і т.д. Для максимально точного визначення показника використовуються спеціалізовані таблиці або програми.

Де можна застосовувати сендвіч панель?

Сфера їх використання дійсно широка і включає як житлове, так і комерційне, промислове будівництво. Вони однаково затребувані для невеликих і масштабних проектів, так як зручні в транспортуванні, розвантаженні. Вони швидко збираються, що дозволяє з мінімальними зусиллями покрити значні площі.

У приватному будівництві матеріал почав активно використовуватися для господарських будівель, сараїв, облаштування парканів, воріт і т.д. Крім високих технічних показників, власників будівель приваблює висока швидкість їх зведення (не більше тижня). Особливу популярність у автовласників отримав гараж з сендвіч панелей, який не вимагає додаткового утеплення.

У комерційно-виробничій сфері такі конструкції затребувані для побудови:

торгових центрів, магазинів, супермаркетів;

ангарів, складів;

холодильних установок;

промислових цехів;

адміністративних будівель, бізнес-центрів, офісів;

спортивних клубів, стадіонів;

салонів краси і т.д.

Всередині будівлі матеріал також знайшов свою нішу і використовується для облаштування перегородок, міжповерхових перекриттів, настилу підлог. Крім того, це ідеальний варіант для швидкої маловитратної реконструкції зношеної будівлі.

Високоміцні покрівельні сендвіч панелі не менш широко затребувані для будівель різного призначення. Головна умова їх застосування - грамотний розрахунок ухилу даху. Його мінімальне значення за СНіП становить 5 градусів і знаходиться в прямій залежності від середньорічної кількості опадів в конкретному регіоні. Дотримання правил установки дозволить уникнути застою вологи в місцях з'єднань окремих листів. Нехтування ними може стати причиною істотного скорочення терміну експлуатації покрівлі.

Скільки коштує монтаж сендвіч панелей?

Будівельні роботи цього типу менш трудомісткі в порівнянні зі зведенням будинків з цегли, бетонних блоків, бруса і т.д. Тому і їх вартість знаходиться на більш доступному для споживача рівні. У перелік послуг з монтажу входить:

 1. Монтаж металевого каркаса з холодногнутого профілю на місці розташування об'єкта з подальшою антикорозійною обробкою.
 2. Укладання ущільнювача між цоколем і майбутнім місцем кріплення пластин.
 3. Безпосередньо монтаж листів, які фіксуються за допомогою замків як конструктор. Кріплення до каркаса здійснюється за допомогою саморізів з прес-шайбою.
 4. Герметизація стиків силіконом, ущільнювальної стрічкою. Для додання конструкції цільного естетичного вигляду місця з'єднань закриваються добірними елементами.

Установка листів обшивки може виконуватися в вертикальному або горизонтальному напрямку в одній площині.

Однозначної відповіді на питання про вартість таких послуг не існує, так як на монтаж сендвіч панелей ціна залежить від ряду змінних: регіону, де виконуються роботи, складності проекту, технології з'єднання окремих листів, способу їх кріплення (горизонтальний, вертикальний) і т.д. Однак важливо відзначити, що складання конструкції необхідно довіряти виключно професіоналам, навіть якщо за це доведеться заплатити більшу суму.

 

Залишилися
запитання?

Форма зворотного зв'язку

Автор: TPK

Переглядів: 2593

30.04.2021